[ Zamknij ]
  • Liczba domów i ośrodków kultury w bazie programu Dom Kultury+Liczba domów i ośrodków kultury w bazie programu Dom Kultury+
  • Liczba domów kultury należących do sieci domów kultury w Polsce zainicjowanej przez NCKLiczba domów kultury należących do sieci domów kultury w Polsce zainicjowanej przez NCK

DomKultury+ Aktualności

autor: Pszczyńskie Centrum Kultury 23.07.2013
Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne – Pszczyna

Prezentujemy kolejny z 50 domów kultury bioracych udział w programie Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2013. Tegoroczna edycja zakłada dwuetapową realizację zadania. Większość beneficjentów pierwszą część zadania zakończy 4 sierpnia.

Poniżej przedstawiamy relację i własne spostrzeżenia Pszczyńskiego Centrum Kultury.

PCKul domem kultury z plusem

Pszczyńskie Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury +, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury realizuje projekt, którego głównym celem jest aktywizacja społeczności lokalnych o wstępnie rozpoznanym potencjale kulturotwórczym oraz nawiązanie stałych relacji pomiędzy społecznościami dotychczas nieobecnymi w działalności Pszczyńskiego Centrum Kultury. Projekt ten ma pobudzić społeczność wybranych sołectw gminy Pszczyna do działania w sferze kultury, współpracy z PCK, do uczestnictwa w kulturze oraz uzmysłowić im potencjał, który tkwi w nich samych – mieszkańcach poszczególnych sołectw, jak i miejscu. Realizacja projektu przebiega w dwóch etapach, z których pierwszy właśnie dobiega końca.

Część pierwsza obejmowała diagnozę potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy, która pozwoliła m.in. na określenie powodów braku uczestnictwa społeczności lokalnej w ofercie PCKulu, czy też najbardziej pożądanej aktywności kulturalnej w sołectwach. Opracowana diagnoza potrzeb mieszkańców sołectw oraz szereg spotkań z liderami lokalnych środowisk, którzy wykazali ogromne zaangażowanie i chęć działania na rzecz rozwoju kulturalnego swoich miejscowości, umożliwiły wyłonienie najciekawszych obszarów tematycznych działalności kulturalnej - najlepiej odpowiadających zapotrzebowaniu mieszkańców sołectw gminy Pszczyna – które stały się podstawą opracowania projektów kulturalnych w poszczególnych sołectwach.

Lokalni liderzy dostrzegając różnice w potencjale kulturotwórczym sołectw biorących udział w projekcie wyszli z inicjatywą potrzeby pogłębienia współpracy i zaangażowania wszystkich miejscowości, poprzez równą partycypację sołectw w projekcie. Dzięki temu szansę na udział w projekcie, czyli co za tym idzie - na zaistnienie w sferze kultury, na pobudzenie do działania, miałyby także sołectwa nieco mniej zorganizowane i o mniejszym potencjale społecznym. Przyczyni się to na pewno do efektywniejszej aktywizacji i integracji mieszańców gminy poprzez działania animacyjno-kulturalne.

Powyższe założenia z punktu widzenia realizatorów projektu okazały zaskakujące i zarazem uznane za innowacyjne. Bazowały one bowiem na promocji dobra wspólnego niż konkurencji między sołectwami, na wspólnym wyznaczaniu i osiąganiu celów niż na wspieraniu sołectw sprawnych organizacyjnie i aktywnych kulturowo. To nowatorskie podejście - nomen omen – zaproponowane przez przedstawicieli sołectw, które mają większy potencjał kulturowy może być uznane za wyróżnik w skali kraju. Ta sytuacja zwraca również uwagę na to, że każdy nawet najlepiej zaplanowany projekt może zaskakiwać. Zaskakiwać w pożądany sposób osiągając wskaźniki wpływające na zwiększenie jego wartość dodaną.

Efektem spotkań z liderami sołectw jest wybór obszarów tematycznych, w ramach których w 8 sołectwach biorących udział w projekcie będą realizowane konkretne inicjatywy kulturalno-społeczne, skierowane do różnych grup odbiorców, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Ustalono 5 obszarów, a są to: taniec, kulinaria, fotografia, plastyka i teatr. Planowane wydarzenia będą miały charakter warsztatowy, a zajęcia poprowadzą kompetentne, doświadczone osoby, wspomagane przez lokalne autorytety w danym obszarze tematycznym. Charakter spotkań pozwoli na rozwijanie kompetencji kulturowych i organizacyjnych osób biorących w nich udział oraz rozbudzi chęć uczestnictwa w innych imprezach kulturalnych, a nawet zmotywuje do działania na rzecz powstawania kolejnych wydarzeń w ich sołectwie i gminie. Będzie to również ciekawa forma spędzania czasu wolnego oraz możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań.

www.pckul.pl/