Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]
 • Liczba domów i ośrodków kultury w bazie programu Dom Kultury+Liczba domów i ośrodków kultury w bazie programu Dom Kultury+
 • Liczba domów kultury należących do sieci domów kultury w Polsce zainicjowanej przez NCKLiczba domów kultury należących do sieci domów kultury w Polsce zainicjowanej przez NCK
This will be shown to users with no Flash or Javascript.

DomKultury+ Aktywny obserwator domu kultury

SDK - Zajęcia

6 marca do Sławieńskiego Domu Kultury zaprosiliśmy panie na cykliczną już imprezę pt. „Babski Wieczór”. Tego dnia, podczas dwóch odsłon zaprezentował się kabaret „SMILE”. Naszą instytucję odwiedziło ponad 560 kobiet ze Sławna i jego okolic (Darłowa, Słupska, Koszalina a nawet Warszawy i Zamościa). 

W SDK przybyłych miłych gości witał pan-bileter w osobie Kapelmistrza Sławieńskiej Orkiestry Dętej. Każda z pań otrzymała też prezent w postaci uśmiechniętej cytryny, aforyzmu i herbatki, osobiście od samego Burmistrza Miasta Sławna, Krzysztofa Frankensteina. 

Po zamknięciu drzwi sali widowiskowej, na scenie, w scenografii czerwono krwistych ust, autorstwa pana plastyka SDK zaprezentował się przezabawny, tylko męski kabaret. 

Po takiej serdecznej dawce uśmiechu, organizatorzy wieczoru zaserwowali wyśmienite konkursy, uwieńczone niespodziankami. Wszystkie losowo wybrane uczestniczki konkursów, miały okazję skosztować smakołyku w postaci cytrynowej bomby. Po jej spożyciu i zaliczeniu słownego łamańca w uśmiechu, otrzymały atrakcyjne dla kobiet upominki. 

W holu sali widowiskowej, panie miały okazję obejrzeć zwycięskie portrety fotograficzne konkursu pod tytułem „Kobiety, które kocham”. Sale kawiarniane SDK, tego dnia do późnych godzin nocnych tętniły śmiechem i śpiewem. Firma cateringowa/ uraczyła panie samymi wspaniałościami dla podniebienia. 

Tylko Sławieński Dom Kultury organizuje tak niepowtarzalny Babski Wieczór. Na kolejny przyszłoroczny show zapraszamy z gwarancją ogromnej dawki uśmiechu.

 

Festiwal Artystyczna Stajnia

Sławieński Dom Kultury organizuje Festiwal Artystyczna Stajnia pod koniec roku szkolnego. Kiedy już robi się ciepło uczniowie marzą tylko o wakacjach. Zachęcamy w ten sposób młodzież i dzieci do aktywniejszego spędzania czasu wolnego oraz większego zaangażowania w realizację zadań związanych z nauką czy pomocą właśnie przy organizacji festiwalu.  Podczas naszego przedsięwzięcia na scenie prezentują się zespoły taneczne i wokalne na co dzień rozwijające swoje umiejętności w SDK. Do akcji włączają się również  ich przyjaciele, z którymi przez cały rok kulturalny mieli możliwość spotykać się na różnego rodzaju przeglądach, prezentacjach i konkursach. Prezentują się zespoły z innych ośrodków kultury z innych miejscowości oraz dzieci i młodzież ze sławieńskich szkół i przedszkoli.  

Celami naszego przedsięwzięcia są; przedstawienie scenicznego dorobku artystycznego, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy instruktorów/opiekunów zespołów i solistów, rozwijanie zdolności artystycznych, promowanie różnych form aktywności twórczej poprzez bezpośredni kontakt z tańcem i muzyką, wspólna zabawa i integracja środowiska artystycznego.

Podczas finału Festiwalu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom oraz statuetkę „Artystycznej Stajni”.

W tym roku Festiwal Artystyczna Stajnia zorganizowany był razem ze Sławieńskim Dniem Dziecka. Można powiedzieć, że w amfiteatrze Domu Kultury odbył się „cud nad Wieprzą”. Festyn, którego sprawcami byli Burmistrz Miasta Sławno oraz SDK przy współpracy i wsparciu finansowym sławieńskich firm, przedsiębiorstw, instytucji i jednostek budżetowych. 

Współpraca z samorządem lokalnym, organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami oraz sławieńskimi przedsiębiorcami przebiega podczas tego przedsięwzięcia na piątkę z plusem!

Na festyn przychodzą tłumy. Dzieci, młodzież dorośli i seniorzy wspólnie się bawią i biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, które prezentowane są w plenerze. Koło garncarskie gdzie spróbować można było swoich sił w robieniu prostych naczyń, wyplatanie z wikliny, słoneczna mandala z monet, która błyszczała mocniej z każdą dołożoną do niej monetą, chatka zagadka, w której konkursy i zgadywanki dla najmłodszych zadawali przebrani za wesołe postaci urzędnicy, nauczyciele czy ważne osobistości w Sławnie jak sam Pan Burmistrz . Gry i zabawy ruchowe do których zapraszano dzieci i dorosłych, nagrody niespodzianki, dmuchanie gigantycznych baniek mydlanych, trampoliny, zjeżdżalnie i dmuchane zamki, na których można było skakać bez umiaru.  Baloniarz czarodziej, który potrafi z baloników wykonać każdą postać czy przedmiot, przebrani szczudlarze,   którzy zachęcali do zabawy bądź naśladowali przejętych zabawą uczestników, co sprawiało wiele radości, przejażdżka kucykiem, malowanie buziek – to tylko niektóre atrakcje podczas tego dnia. Podczas festynu za zbierane były na talonach pieczątki, za które można było odbierać  przy kilku stanowiskach niespodzianki  w postaci cukrowej waty, loda, znaczka/przypinki czy grillowanej kiełbaski z napojem. 

Amfiteatr Sławieńskiego Domu Kultury pękał w szwach, na imprezę przyszło około 5 tys. osób. Wszyscy świetnie bawili się od rana do wieczora.

Przy okazji imprezy rozdano około 1300 lodów, zużyto około 50kg cukru na watę cukrową,   50kg gliny, 14kg masy solnej oraz wręczono około 1000 szt. nagród-niespodzianek. Podczas Festiwalu Artystyczna Stajnia swoją pracę na scenie zaprezentowało ponad 230 młodych artystów. Całą imprezę wspomogło liczne grono wolontariuszy a ogólnie pracowało przy niej 130 osób.

 

Festiwal Hip-Hop

Wydarzenie przypada w Sławieński Domu Kultury na miesiąc maj.

Ogólnopolski Turniej Tańca „Hip -Hop Wydarzenie 2010r.” odbył się zatem 2 maja. W amfiteatrze Sławieńskiego Domu Kultury na scenie zaprezentowały się 124 osoby w starciach solo oraz formacji Brek Dance i Hip Hop.Jury w składzie:

1.Marcin Grzybowski

2. B-Boy „Solo”

3.B-boy „Mike” nagrodziło:

 • W kategorii Break Dance solo do 10 lat
  • I miejsce – Amadeusz Chabowski, Słupsk
  • II miejsce – Szymon Bińczyk, Janiewice
  • III miejsce – Tobiasz Szczepanowski, Sławno
 • W kategorii Break Dance solo do 13 lat
  • I miejsce – Szymon Rygas, Słupsk
  • II miejsce – Maciej Drzewucki, Dąbki
  • III miejsce – Patryk Ozimek, Karniszewice
 • W kategorii Break Dance solo do 15 lat
  • I miejsce – Aleksander Gozdal, Pomiłowo
  • II miejsce – Michał Waseńczuk, Słupsk
  • III miejsce – Dawid Hertig, Koszalin
 • W kategorii Break Dance solo powyżej 15 lat
  • I miejsce – Tomasz Ostrowski, Gdynia
  • II miejsce – Paweł Kamiński, Słupsk
  • III miejsce – Marcin Rokita, Sławno
 • W kategorii B-Girls Battle
  • I miejsce – Paulina Rypulak, Sławno
  • II miejsce – Natalia Sławińska, Pękanino
  • III miejsce – Sara Tomaszewska, Manowo
 • W kategorii Break Dance formacje
  • I miejsce – MAD HARIBO, Słupsk
  • II miejsce – WŚCIEKŁE PIENŚCI WENŻA, Sławno
  • III miejsce – HARIBO I, Słupsk
 • W kategorii Hip Hop formacje 
  • I miejsce – FOTA STEP, Koszalin
 • W kategorii najlepszy taniec B-Boys: Piotr Cembrowski, Gdynia
 • W kategorii najlepszy taniec B-Girls: Natalia Sławińska, Pękanino

Ponad siedmiogodzinne taneczne rozgrywki w kilku kategoriach  wyłoniły sporo świetnych zawodników. Widać było jak na amfiteatrze z minuty na minutę przybywa widowni.

Wszyscy laureaci Hip Hop Wydarzenie Sławno 2010 otrzymali dyplomy i puchary z rąk Burmistrza Miasta Sławno Krzysztofa Frankensteina i Dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury Izabelli Sozańskiej-Majchrzak. 

Szczególnie uhonorowano formację TECHNICAL FIGHTERS ze Sławieńskiego Domu Kultury, która od 5 lat szeroko propaguje taniec Break Dance i znana jest nie tylko sławieńskiej widowni.

Nowością sławieńskiej imprezy były Manewry Graficiarskie. Tylną ścianę amfiteatru zdobiły trzy duety graficiarzy z Bobolic i Darłowa oraz jeden solista. Zwyciężył Krzysztof Suszyński z Koszalina (grafitii drugie od lewej można podziwiać w amfiteatrze SDK).

Taneczna impreza została uświetniona najpierw supportem zespołu POEMAT, który rozgrzał tłumnie przybyłą widownię amfiteatru przed występem gwiazdy wieczoru Don GURALesko polskiego rapera z Poznania. 

Oprócz naszych mediów, które współpracują ze Sławieńskim Domem Kultury podczas imprez, patronatem objął nas www.hip-hop.pl, portal znany i ceniony wśród młodzieży. 

Obecnie z uwagi na cięcia budżetowe został skreślony z listy imprez na 2011r. Z pewnością młodym ludziom będzie brakowało tej imprezy w Sławnie.

 

23 maja Sławieński Dom Kultury po raz 42 zorganizował Festiwal Orkiestr Dętych "Sławno 2010"

Tego roku udział w festiwalu wzięło dziewięć orkiestr.

 1. Świdwińska Orkiestra Dęta – Świdwin – kapelmistrz Władysław Makowski, choreograf Iwona Kruk,
 2. Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej – Sławno – kapelmistrz Maciej Poprawski, choreograf Lucyna Grad
 3. Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP - Postomino – kapelmistrz Stanisław Poprawski, choreograf Krystyna Gąsiorowska,
 4. Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury – Chełmno- kapelmistrz Józef Lica, choreograf - Natalia Szepielak,
 5. Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska” – Lębork – kapelmistrz – Marek Frąckowiak, choreograf Wiesława Wojciechowicz,
 6. Orkiestra Dęta OSP – Iwanowice – kapelmistrz – Marek Kubera,
 7. Orkiestra Dęta z Rogozińskiego Centrum Kultury – Rogoźno- kapelmistrz Roman Tylutki, choreograf Małgorzata Lang,
 8. Orkiestra Dęta M-GOK –Wieleń– kapelmistrz – Rafał Mizdalski, choreograf Alicja Adamczyk,
 9. Orkiestra Dęta OSP – Szamocin – kapelmistrz Dariusz Sobieralski,

Kapryśna i dokuczliwa w tym sezonie aura, nie popsuła szyków orkiestrom dętym, które zagościły w Sławnie z okazji Festiwalu. Od wczesnych godzin, w mieście słychać było dźwięki instrumentów dętych. Tradycyjnie festiwal rozpoczął się „gwieździstym wejściem” na centralne miejsce miasta – rynek przed Kościołem. 

O godzinie 11-tej wszystkie orkiestry zagrały hymn festiwalu, a wice Burmistrz Miasta Sławno Mieczysław Grabowski otworzył 42 Festiwal Orkiestr Dętych w Sławnie. 

Na placu odbyła się ulubiona dla widzów konkurencja pod nazwą „Show-Parada”. Przeurocze mażoretki zaprezentowały się w układach tanecznych do utworów granych przez swoje orkiestry dęte. 

Orkiestra OSP Iwanowice zamiast występu mażoretek pokazała ciekawy układ muzyczno-taneczny. Występy mażoretek oceniało jury w osobach pań: Aldony Staszewskiej-Klimek dyrektor Domu Kultury w Ustce oraz choreograf Gabrieli Keller. I miejsce zajęły mażoretki z Rogozińskiego Centrum Kultury, II miejsce – mażoretki z Chełmińskiego Domu Kultury, III miejsce przypadło mażoretkom ze Sławieńskiego Domu Kultury. Grupy taneczne laureatek otrzymały pamiątkowe statuetki z rąk Burmistrza Miasta Sławno Mieczysława Grabowskiego oraz Dyrektor SDK.

Po prezentacjach na sławieńskim rynku orkiestry w marszowym szyku, głównie do utworu „Orkiestry Dęte” oraz innych utworów, przemieściły się do amfiteatru. 

W amfiteatrze od godziny 13-tej rozpoczęły się prezentacje estradowe poszczególnych orkiestr. Tegoroczną nowością estradową były zaproponowane przez organizatorów „Potyczki instrumentalistów”, polegające na pucharowym, indywidualnym prezentowaniu improwizacji do zaproponowanych podkładów muzycznych. Do konkurencji przystąpiło tylko dwóch instrumentalistów, dając niezapomniany popis. 

Pierwsi uczestnicy nowej rozgrywki w ramach Festiwalu Orkiestr Dętych zostali nagrodzeni ex aequo: Jan Piórkowski grający na puzonie z Orkiestry Dętej z Chełmna oraz Emil Rojewski, instruktor SDK,  grający na saksofonie altowym z Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. Konkurencja została przyjęta dużym aplauzem i organizatorzy mają nadzieję na kontynuację potyczek w następnych edycjach festiwalu.

Wszystkie orkiestry oraz grupy mażoretek otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz statuetki, (trąby wykonane przez artystę kowala).

Festiwal Orkiestr Dętych w Sławnie zawsze wspierają wierni miłośnicy. 

Patronaty medialne nad imprezą objęli: „Obserwator Lokalny”, „Dziennik Bałtycki” Sławno, „Głos Koszaliński”, Telewizja Kultura Warszawa, Telewizja TVP Szczecin, Radio Koszalin

42 Festiwal Orkiestr Dętych pozostał utrwalony na fotografiach wykonanych przez artystów fotografików z Foto Klubu zaproszonych przez Sławieński Dom Kultury przy współpracy z Panem Arkadiuszem Rogowskim, zdjęcia wkrótce do obejrzenia na www.sdk.slawno.pl oraz www.slawno.to.pl

 

Festiwal Sławno Folklorem Malowane to cykliczna impreza promująca przede wszystkim produkty folklorystyczne jak zespoły pieśni i tańca a także produkty rzemiosła czy spożywcze miejscowej ludności. Sławieński Dom Kultury zorganizował Sławno Folklorem Malowane po raz szósty.

Gości bawiły formacje i kapele takie jak: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „INA”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Lęborskiej”, Zespół Pieśni i Tańca „SŁAWNO”, Zespół wokalny „SŁAWNIANKI”, który na scenie reprezentował swój lokalny folklor oraz ELPHIN- grupa tańca irlandzkiego. Wszyscy wykonawcy zagrali i zatańczyli ambitnie i z pasją, tworząc na scenie atmosferę do idealnej zabawy. Rozbrzmiewająca muzyka ludowa ściągała do sławieńskiego amfiteatru coraz większe tłumy ludzi. 

Uczestnicy imprezy mogli ostudzić emocje popijając zimne napoje oraz kosztując różnorodnych „frykasów”. Organizatorzy zabawy zadbali również o najmłodszych imprezowiczów. Przejażdżka konna, puszczanie baniek mydlanych, skoki na trampolinie i dmuchawcach, folklorystyczne malunki na twarzach to oprócz scenicznych, dodatkowe atrakcje zapewnione dzieciom. 

Główną ciekawostką wieczoru zarówno dla starszych jak i młodszych mieszkańców Sławna był występ artystów muzyki dance – NORBI TEAM. 

Hitem z roku 1997 „Dziewczyny są gorące” NORBI porwał sławieńskie dziewczyny do jakże gorącej zabawy. Nie obyło się również bez innych przebojów artysty, takich jak „Nie zaczepiaj mnie” lub „Rozkołysz się”.

Dzięki takiemu zestawieniu rodzajów muzycznych wszyscy przybyli, mogli poczuć się zadowoleni i usatysfakcjonowani. I tak w rytmach muzyki ludowo – rozrywkowej przy pięknej pogodzie i zachodzącym słońcu mieszkańcy Sławna w miły sposób pożegnali lato.

 

Jesień sprzyja melancholii, refleksji oraz zadumie nad piosenkami Marka Grechuty, dlatego Ogólnopolski Festiwal Twórczości Marka Grechuty organizujemy o tej porze. 

W 2007 roku w pierwszą rocznicę śmierci uznanego artysty spotkaliśmy się aby „Ocalić od zapomnienia” jego twórczość. Grand Prix „Złoty Marek” otrzymał wokalista Tomasz Ziętek ze Słupska.

W 2008 roku festiwal miał nazwę „Świat w obłokach” a Grand Prix wyśpiewała Natalia Gadzina ze Złocieńca. Gościem honorowym drugiej edycji był Maciej Miecznikowski – lider zespołu „Leszcze” i prowadzący znany telewizyjny program „ Tak to leciało”.

W zeszłorocznej  edycji pod nazwą "Krajobraz pełen nadziei" gościliśmy Joannę Trzepiecińską – polską aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną oraz wokalistkę a także Bogdana Hołownię uznanego muzyka i pianistę jazzowego. „Złotego Marka” otrzymał Marcin Franc z Białogardu.

Jedną z wielu nagród jest nagroda publiczności. Już trzykrotnie werdykt jury pokrywał się z opinią publiczności. Wszyscy laureaci Złotego Marka otrzymywali jednocześnie laur od publiczności.

Nasza impreza spotyka się z bardzo życzliwym przyjęciem sławieńskiej publiczności, wsparciem, również finansowym, wielu środowisk i uznaniem władz miasta. W tym roku z młodymi wokalistami spotkaliśmy się już po raz czwarty. Tegoroczne spotkanie młodych solistów, grup wokalnych i zespołów wokalno-instrumentalnych  miało nazwę „Śpiewające obrazy”.

Oto program całej imprezy.

  8.00 -  9.30     rejestracja wykonawców i próba techniczna

10.00 - 13.00     przesłuchania konkursowe 

13.00 - 13.30     wręczenie dyplomów za udział, wspólne zdjęcie

13.30 - 14.30     obiad na terenie SDK

15.00 - 16.30     warsztaty prowadzone przez Jacka Borkowskiego

16.30 - 17.00     spotkanie wykonawców z Jury, omówienie prezentacji  

17.00 - 17.40     próba techniczna do koncertu finałowego

18.00 - 19.30     KONCERT FINAŁOWY

19.30 - 19.45     plebiscyt publiczności

19.45 - 20.00     przerwa

20.00                ogłoszenie wyników Festiwalu i wręczenie nagród laureatom

20.15                recital Jacka Borkowskiego

Na tegorocznym festiwalu gościliśmy Jacka Borkowskiego - aktora filmowego, teatralnego i estradowego, uznanego Mistrza Ceremonii. Spotkanie z Jackiem Borkowskim to humor, kabaret, monologi satyryczne i piosenki.

Na scenie sali widowiskowej SDK od godz. 10.00  zaprezentowało się 28 uczestników.

W koncercie finałowym wystąpili:

 1. Kornelia Fedorczyk–Cabrera, Słupsk  - „Wolność”
 2. Adriana Kuśma, Białogard – „Świecie nasz”
 3. Aleksandra Cybula, Słupsk – „Pamięci wierszy”
 4. Duet A&M ( Alicja Kwiecień, Marcin Franc), Białogard – „Niepewność”
 5. Katarzyna Wołoszyn, Słupsk –„Śpij bajki śnij”
 6. Monika Pela, Sławno - „Odkąd tylko”
 7. Karolina Rumaczyk, Słupsk – „Wolność”
 8. Kacper Sikora, Kołobrzeg – „Serce”
 9. Justyna Kosmalska, Sławno – „Muza pomyślności”
 10. Katarzyna Chmielewska, Słupsk – „Stare mury”
 11. Anna Tryk, Bełchatów – „Wolność”
 12. Monika Bernaś, Koszalin – „Pieśń Kronika”
 13. Zespół „SLYTHERIN” ( Paulina Żukowska , Kacper Sikora, Judyta Radoń, Weronika Dziędziura, Edyta Karczewska), Kołobrzeg – „Świecie nasz”

Jury w składzie:

 1. Jacek Borkowski – przewodniczący, aktor i wokalista
 2. Lucyna Górska– wokalistka, absolwentka dyrygentury chóralnej, solistka Filharmonii Koszalińskiej
 3. Zbigniew Kułagowski – muzyk, Dyrektor Nowego Teatru w Słupsku
 4. Jan Krawczuk - Marszałek Województwa  Zachodniopomorskiego, fundator nagrody
 5. Krzysztof  Frankenstein – Burmistrz Miasta Sławno, fundator nagrody
 6. Andrzej Lewandowski – Starosta Sławieński, fundator nagrody
 7. Izabella Sozańska-Majchrzak – Dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury, fundator nagrody

przyznało nagrody:

 1. Grand Prix „Złoty Marek” - Nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  - 3 tys.zł : Zespół „Slytherin” ( Paulina Żukowska , Kacper Sikora, Judyta Radoń, Weronika Dziędziura, Edyta Karczewska)
 2. "Srebrny Marek” - Nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2,5 tys. zł: Kacper Sikora
 3. „Brązowy Marek” – Nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 1,5 tys. zł: Monika Bernaś
 4. Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - 700 zł: Katarzyna Wołoszyn
 5. Nagroda ufundowana przez Burmistrza Miasta Sławno – 600 zł: Justyna Kosmalska
 6. Nagroda ufundowana przez Ks. Proboszcza Parafii p.w. WNMP – 500 zł: Adriana Kuśma
 7. Nagroda ufundowana przez Dyrektora Sławieńskiego Domu Kultury – 400 zł: Katarzyna Chmielewska
 8. Wyróżnienie ufundowane przez Marszałka Województwa  Zachodniopomorskiego - 300 zł: Duet A&M ( Alicja Kwiecień, Marcin Franc)
 9. Wyróżnienie Starosty Sławieńskiego – Nagroda Rzeczowa:  Anna Tryk
 10. Nagroda Rady Miejskiej w Sławnie (dla wykonawcy ze Sławna) - Statuetka "Gryf Sławieński": Monika  Pela
 11. Wyróżnienie Sławieńskiego Domu Kultury – 100 zł: Aleksandra Cybula
 12. Wyróżnienie Sławieńskiego Domu Kultury – 100 zł: Kornelia  Fedorczyk - Cabrera
 13. Wyróżnienie Sławieńskiego Domu Kultury – 100 zł: Karolina Rumaczyk
 14. Nagroda Publiczności ufundowana przez sponsorów – Statuetka (Agencje Handlowo-Reklamowe "Arkusz" i "Craft") + Parker (Sklep "Papirus"): Zespół „Slytherin” ( Paulina Żukowska , Kacper Sikora, Judyta Radoń, Weronika Dziędziura, Edyta Karczewska)

Z uwagi na ogólnopolski charakter imprezy co wiąże się z dużą ilością chętnych i wysokie poziomy wszystkich uczestników w ramach tego Festiwalu w roku 2011 przewidujemy w dwudniowe przesłuchania. Jak powiedział pan Jacek Borkowski „to budujące, że tak dużo młodych osób chce śpiewać utwory Grechuty”. Cieszymy się z przedsięwzięcia a lokalna społeczność dostrzega konieczność organizowania tego typu przesłuchań wśród młodych ludzi. Jesteśmy pewni, że w przyszłym roku Festiwal Twórczości Marka Grechuty również odniesie sukces.

 

Mikołajkowy Turniej Tańca Break Dance                                                 

11.12.2010

Turnieje Tańca Break Dance za sprawą instruktora Marcina Grzybowskiego stały się już kilkuletnią tradycją w Sławieńskim Domu Kultury.

W tym roku tancerze break dance mogli zmierzyć się trzykrotnie. W styczniu odbył się Karnawałowy TTBD, w maju HIP HOP Wydarzenie a w grudniu Mikołajkowy TTBD. W sobotę do SDK zgłosiło się 70 uczestników ze Sławna, gminy Sławno, gminy Postomino, Darłowa, Dąbek, Sianowa, Koszalina. Na ławce jury zasiedli: "Grzybek - senior"- Krzysztof Grzybowski, "Golo"- Robert Goleń, "Wezyr" - Piotr Madern. Rytm do tańca nadawał DJ "Klepper"- Patryk Klepacki. Impreza, którą z pasją poprowadził "Grzybek" trwała 5 godzin. Zwycięzcami walk solo zostali:

 • w kategorii do 9 lat: 
  • Szymon Bińczyk - I miejsce, Maksymilian Jodkowski - II miejsce, Jakub Loster - III miejsce
 • w kategorii do 12 lat:
  • Maciej Drzewucki - I miejsce, Patryk Ozimek - II miejsce, Borys Tymoszuk - III miejsce
 • w kategorii pow. 15 lat:
  • Krzysztof Kamiński - I miejsce, Brajan Radziński - II miejsce, Sebastian Gryciuk - III miejsce
 • w kategorii B-Girl:
  • Joaanna Ćwiklińska - I miejsce, Paulina Rypulak - II miejsce, Sandra Kosiorska - III miejsce

 

5 - 9.07 – SDK zapraszał wszystkie dzieci na warsztaty archeologiczne ”Od chorału do Hip-hopu od halatafl do play station”. Z prowadzącymi ze Stowarzyszenia Archeologicznego Przeszłość dla Przyszłości oraz Chorągwi Piastów Śląskich spotkano się już po raz 9-ty. 

W trakcie zajęć dzieci poznały sposoby spędzania wolnego czasu przed wiekami. Dowiedziały się, że w przeszłości większość zabaw uczyła i przygotowywała  ich rówieśników do dorosłego życia np. chłopców polować, łowić ryby a dziewczęta tkać, lepić garnki.

Uczestnicy podczas warsztatów poznali dawne piosenki, które umieli zaśpiewać przy akompaniamencie, wykonanych wcześniej przez siebie, prostych instrumentów muzycznych.

 

Jak każdego roku, pokazywano tajniki walk średniowiecznych i dawnych tańców, których prezentacja odbyła się podczas festynu „Sobota na Grodzisku”.

10.07 – odbyła się w Sławsku XV – jubileuszowa – edycja festynu „Sobota na Grodzisku”, wyjątkowa pod wieloma względami. Tym razem organizatorzy zaproponowali uczestnikom zapoznanie się ze sposobami spędzania wolnego czasu, które wykorzystywali nasi przodkowie. 

Podczas festynu można było sprawdzić swoje umiejętności pisania na tabliczkach woskowych czy gęsim piórem na papierze czerpanym. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty filcowania, w trakcie których odwiedzający festyn uczyli się wykonywać z filcu zarówno ozdoby jak i drobne przedmioty użytkowe – np. etui na telefon komórkowy – co było najlepszym dowodem na to, iż tradycję i nowoczesność można łączyć w sposób wyjątkowo atrakcyjny.

Najwytrwalsi mogli wykonać własnoręcznie kolorowe krajki – czyli wąskie paski materiału tkane na mini warsztatach tkackich oraz zemleć ziarno na mąkę a następnie zagnieść podpłomyka, upiec go na ognisku i delektować się własnoręcznie wypieczonym pradziejowym chlebkiem.

W czasie festynu dzieci biorące udział w poprzedzających spotkanie 5-dniowych warsztatach zaprezentowały przygotowany program artystyczny, m.in. oparty na legendzie spektakl, pokaz tańców dawnych oraz poznane w czasie warsztatów dawne piosenki.

O godzinie 19tej odbył się, doskonale przyjęty, występ darłowskiego zespołu Zgagafarii, a o godzinie 22ej, przygotowany przez Chorągiew Piastów Śląskich z Oławy pokaz „Światło i dźwięk”. Taniec palących się pochodni przy dźwiękach muzyki przeniósł nas w czasy średniowieczne i zakończył w sposób magiczny to niezwykłe spotkanie.

Festyn przygotowała Fundacja „Dziedzictwo” przy współpracy Sławieńskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia Archeologicznego „Przeszłość dla Przyszłości”, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Janiewice „Nasza Wieś” oraz Chorągwi Piastów Śląskich. Spotkanie współfinansowane było przez Urzędu Miasta w Sławnie, Urzędu Gminy w Sławnie oraz Starostwo Powiatowe w Sławnie.

 

 

ZAJĘCIA W SDK 

W coraz intensywniej rozwijającej się cywilizacji, gdzie nieustannie słyszy się o powstawaniu kolejnych placówek i ośrodków urozmaicających życie mieszkańców, domy kultury bywają postrzegane jako miejsca nieatrakcyjne i przestarzałe. Współcześni mieszkańcy zarówno wielkich miast, jak i małych miasteczek omijają szerokim łukiem ośrodki kultury sądząc, że w placówkach tych czas zatrzymał się wiele lat temu. Tymczasem przekonanie współczesnych, że „w domach kultury, nic się nie dzieje” okazuje się niezmiernie krzywdzącym stereotypem. 

Rozważanie na temat korzyści, jakie dają owe ośrodki należałoby zacząć od stwierdzenia – nie ma drugiego takiego miejsca, które równie dobrze przerzucałoby pomosty między odległymi sobie grupami społecznymi: młodymi i starymi, urzędnikami i obywatelami, bogatymi i biednymi, jak właśnie współczesne domy kultury. Są to miejsca stymulujące do aktywności lokalną społeczność – ludzie, którzy tu przychodzą współtworzą kulturę stając się animatorami różnych wydarzeń.

Podstawowa zaleta domów kultury wiąże się z ich bogatą ofertą zajęć – od oświatowych takich, jak kursy językowe i komputerowe; koła plastyczne i muzyczne. Ośrodki kultury oferują też zajęcia z coraz popularniejszego dzięki licznym programom telewizyjnym tańca. I nie są to tylko zajęcia z tańca ludowego, ale też nowoczesnego, towarzyskiego czy baletu. Jeśli to nie wystarczy to warto wymienić jeszcze zajęcia teatralne, na których prowadzone są rozliczne warsztaty m.in.: recytacji, kabaretowe i teatru tańca. Dla zainteresowanych fotografią ciekawe okazać się mogą zajęcia z filmu i fotografii.

Niejednokrotnie w ramach domów kultury funkcjonują zajęcia z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Warto więc zauważyć, że także starsze grupy wiekowe mogą stać się bywalcami ośrodków kulturalnych.

Funkcja socjalizująca, to kolejna zaleta domów kultury – tu bowiem spotykają się mieszkańcy jednego osiedla, miasteczka czy wsi. Zatem korzystnie z jego oferty wpływa na nawiązywanie więzi i podtrzymywanie tych, które już istnieją.

Większość z wyżej wymienionych ofert edukacyjnych spełnia Sławieński Dom Kultury. Niewątpliwie jest on jedynym miejscem w okolicy, w którym można aktywnie spędzić czas z poczuciem satysfakcji i zadowolenia. 

Pozostaje więc zachęcić wszystkich, aby realizowali swoje pasje właśnie w Sławieńskim Domu Kultury.

Zajęcia plastyczne mają rozwijać, wzbogacać osobowość uczestników; w zgiełku i szumie świata pomóc odnaleźć siebie, dawać radość. 

Pracownia plastyczna oferuje zajęcia zróżnicowane pod względem stosowanych technik i grup wiekowych. 

Każdy uczestnik jest ważny, każdy jest traktowany indywidualnie, ponieważ każdy ma inny temperament, inne potrzeby, każdy jest w innym punkcie swojego rozwoju. 

Współczesny świat oferuje nam bardzo wiele różnych atrakcyjnych zajęć i rozrywek. Większość z nich stawia nas w rzędzie widzów lub konsumentów. Zajęcia plastyczne pozwalają poczuć moc sprawczą. Radości tworzenia nie zastąpią żadne nowinki technologiczne.

Uczestnicy zajęć mogą mieć od 5 lat do ∞.

Proponujemy: 

zajęcia plastyczne dla dzieci młodszych (na których dzieci poznają: różne techniki plastyczne, radość tworzenia, nie muszą bać się że pobrudzą stół czy podłogę), 

ceramikę i inne zaawansowane techniki plastyczne dla dzieci, które mają więcej cierpliwości i są na tyle sprawne manualnie, by złożonym zadaniom poświęcić więcej czasu, 

rysunek i malarstwo grupa młodzieżowa - na tych zajęciach czas poświęcamy zgłębianiu tajników malarstwa, można również przygotować się do takich wyzwań jak egzaminy wstępne na studia, 

rysunek i malarstwo dorośli - dorośli mogą rozwijać swoje pasje, odnaleźć swe dziecięce marzenia, namalować obraz, by móc powiesić go w swoim domu, 

zajęcia z witrażu dla młodzieży i dorosłych - to zajęcia dla tych, których uwiodła magia kolorowego szkła i chcieliby otaczać się pięknymi przedmiotami, które sami wykonali. 

SDK  przedstawia ofertę zajęć na rok kulturalny 2010/2011:

Plastyka dla dzieci - czwartek 15.30- 16.15

Witraż (młodzież) - wtorek  16.00- 18.00

(dorośli) - wtorek 18.00- 20.00

Rysunek i malarstwo (młodzież) – środa 16.00- 18.00

(dorośli) – środa 18.00- 20.00

Ceramika – Czwartek 16.30- 18.30

Dziecięcy Teatr KLAPS – czwartek 16.00- 17.30, sobota 10.00- 12.00

Młodzieżowy Teatr Antrakt – czwartek 17.30- 19.30, sobota 12.30- 15.00

Zespół Pieśni i Tańca „SŁAWNO” – wtorek 17.50- 19.50

Breakin  Junior (Break Dance) – środa 17.30- 19.30, sobota 10.00- 11.30

Technical Fighters (Break Dance) – wtorek 16.00- 17.50, sobota 11.30- 13.00

Zajęcia taneczno- rytmiczne – czwartek 15.15- 15.55

Zespół taneczny „SWING” – czwartek 16.30- 18.00

Ognisko baletowe – środa, piątek 16.00- 17.00

Taniec współczesny - środa, piątek 17.00- 18.30

Kurs Tańca Towarzyskiego - czwartek 19.00- 20.15

Mażoretki – sobota 13.00- 15.00

Hip- Hop

 • grupa młodsza wtorek, czwartek 15.45 – 16.45
 • grupa starsza wtorek, czwartek 16.45 – 17.45

Zajęcia wokalne (dzieci młodsze) – wtorek 16.00- 17.30

Zajęcia wokalne (dzieci starsze) – piątek 16.00- 17.30

Studio wokalne „GAMA 1” – czwartek 16.00 – 16.30

Studio wokalne „GAMA” – czwartek 18.00- 19.00

Zespół wokalny „SŁAWNIANKI” - czwartek 16.00- 18.00

„Przeszkole Artystycznie dzieci 3- 6 lat” – środa,  piątek 13.00 - 15.00

Język angielski (metoda Helen Doron)

 • 8 - 10 lat – środa 15.15 - 16.00
 • 5 - 7 lat – środa 16.00 - 16.45

Język angielski (metoda Calana)

 • dorośli grupa średnio zaawansowana – czwartek 8.15 – 10.15
 • młodzież średnio zaawansowana – piątek 17.00 - 18.30
 • dorośli grupa zaawansowana – piątek 18.30 – 20.00

Język angielski (szkoła „Infinity”)

 • 7 - 9 lat - wtorek, czwartek  15.15 – 16.00
 • 10 - 12 lat - wtorek  17.15 – 18.15  piątek 15.00 – 16.00
 • pow. 12 lat -piątek  16.00 – 17.30

Sekcja brydża sportowego „BLUFF” – wtorek 17.00 -  21.00

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć, pracowni oraz instruktorów  na stronie internetowej www.sdk.slawno.pl oraz w SDK ul. Cieszkowskiego 2 tel. 59 810 76 70

Na zajęciach dzieci w wieku 6 - 10 lat 

Zdobywają umiejętności wokalne poprzez:

 • ćwiczenia kształtujące rozpiętość skali głosowej
 • ćwiczenia oddechowe i doskonalące poprawną dykcję
 • ćwiczenia intonacyjne.

Kształcą warsztat wokalny poprzez:

 • ćwiczenia wokalne na bazie piosenek dziecięcych
 • śpiew indywidualny i grupowy
 • ćwiczenia elementów dwugłosu.

Kształcą umiejętności rytmiczno - ruchowe. 

Poznają zasady muzyki.

Zajęcia wokalne w dwóch grupach: młodsza (7- 9 lat) oraz starsza (10-12 lat). Proponujemy zajęcia, które odbywają się w układzie: 1 godzina w tygodniu w macierzystej szkole podstawowej oraz 1,5 godziny w tygodniu w SDK. Zajęcia poprowadzi instruktor Piotr Adamczyk wraz z asystentką Izabelą Rogalską. 

Starszych śpiewających zapraszamy na zajęcia w Studio "GAMA" instruktor Agnieszka Siepietowska (czwartek) godz. 18.00 i zawsze w czwartki 18.00 - 19.00

Zachęcamy do zapisów na kilka kategorii tanecznych.

TANIEC LUDOWY 

 Zespół Pieśni i Tańca „Sławno” powstał 1 października 2003 r.

Tworzy go młodzieżowa grupa taneczna (16-19 lat).

Po raz pierwszy zespół wystąpił wiosną 20r roku przedstawiając prawdziwie urzekający, atrakcyjny program, który podbił serca widzów.

W repertuarze zespołu możemy zobaczyć najpiękniejsze polskie pieśni i tańce ludowe z regionu kaszubskiego, lubelskiego, krakowskiego, nowosądeckiego, opoczyńskiego, kurpiowskiego oraz tańce narodowe tj: polonez, krakowiak, oberek. 

Koncerty Zespołu Pieśni i Tańca „Sławno”  stały się nierozerwalnym atrybutem życia kulturalnego miasta i okolic. 

Niezależnie od koncertów krajowych Zespół z dużym powodzeniem występuje za granicami państwa pełniąc rolę ambasadora kultury polskiej. Koncerty:

2004 r. Niemcy, 2005 r. Francja i Włochy, 2006 r. Bułgaria, Macedonia,  2007 r. Turcja, 2008 r. Grecja.

W Zespole Pieśni i Tańca "Sławno" instruktor i choreograf Jarosław Wojciechowski. Szczególnie zapraszamy do udziału młodzież gimnazjalną.

Proponujemy,  także formację "dozwoloną od lat 18-tu" czyli dla "nieco starszej młodzieży".

Zajęcia rozpoczynają się 14 września 2010r. (wtorek) godz. 17.50 i cyklicznie w każdy wtorek 17.50 - 19.50

TANIEC WSPÓŁCZESNY

Zajęcia poprowadzi instruktor Gabriela Keller  w grupach wiekowych: (5-12 lat) i powyżej 12 lat. Zapraszamy na pierwsze spotkanie (środa) godz. 15.30. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu w środy i piątki.

TANIEC JAZZOWY

Zajęcia poprowadzi instruktor Agnieszka Siepietowska w grupach wiekowych: (5-12 lat) (SWING 1) i powyżej 12 lat (zespół SWING)

Cczwartek ( SWING 1)  godz.  15.15  zespól SWING godz. 16.30

TANIEC TOWARZYSKI

Zajęcia poprowadzi instruktor Agnieszka Siepietowska od 23 września 2010 r. (czwartek) i zawsze w czwartki w godz. 19.00 - 20.15

HIP HOP

Zajęcia poprowadzi FIBE Krzysztof Himkowski zawsze we wtorki i czwartki w godz. 15.45 - 16.45 grupa młodsza 16.45 - 17.45 grupa starsza

Zajęcia odbywają się w sali fitness hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 ul. Sempołowskiej.

BREAK DANCE

Grupa junior i grupa dla młodzieży. Zajęcia poprowadzi  instruktor Marcin Grzybowski

Wtorek g. 16.30 i sobota godz. 10.00

W Sławieńskim Domu Kultury funkcjonują koła zainteresowań zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Prowadzone są zajęcia z j. angielskiego, plastyki, ceramiki, witrażu, malarstwa oraz działają grupy, recytatorska, wokalna oraz dwie teatralne. Jak w latach poprzednich działają również kluby: emerytów i seniora.

Działają  Zespół Tańca i Pieśni, Zespół Taneczno-Rytmiczny, Zespół Taneczny „SWING”, Zespół Taneczny Break Dance „Technical Fighters”, studio wokalne „GAMA”. Obecnie na nasze zajęcia uczęszcza ogółem 130 osób.

Sekcje Sławieńskiego Domu Kultury odnoszą sukcesy na lokalnych, krajowych a nawet na międzynarodowych scenach, o czym poczytać można w prasie oraz na naszej stronie internetowej.

 

Sławieński Dom Kultury od 2007 roku prowadzi działalność sekcji zainteresowań klubów i konkursów, które są ogólnodostępne dla wszystkich chętnych. 

Zajęcia taneczne

 • Zespół Pieśni i Tańca „Sławno”
 • Zespół Tańca Nowoczesnego „Swing I” i „Swing II”
 • Zespół Tańca Nowoczesnego 
 • Zespół tańca Hip-Hop
 • Zespół „Breakin Junior”
 • Formacja Break Dance „Technical Fighters I” i „Technical Fighters II”
 • Twórczy Ruch Dziecka
 • Taniec Kreatywny dla Dzieci
 • Taniec Hawajski
 • Taniec Electric Boogie
 • Kurs tańca towarzyskiego
 • Taniec Hip-Hop i salsa
 • Zespół Mażoretek
 • Zespół Tamburmajorek
 • Zajęcia rytmiczne dla dzieci w wieku przedszkolnym

Zajęcia muzyczne

 • Studio Piosenki ”Gama I” i ”Gama II”
 • Studio wokalne” Akcent”
 • Indywidualne lekcje gry na instrumentach(flet prosty, saksofon, gitara, keyboard)
 • Dziecięcy Zespół Wokalny
 • Zajęcia rytmiczne dla dzieci

Zajęcia teatralne

 • Młodzieżowa Grupa Teatralna „Antrakt”
 • Dziecięca Grupa Teatralna ”KLAPS”,
 • Warsztaty Recytatorskie
 • Teatr „Scena”
 • Gry i zabawy teatralne

Zajęcia plastyczne

 • Zajęcia plastyczne dla dzieci
 • Rysunek i malarstwo dla młodzieży
 • Rysunek i malarstwo dla dorosłych
 • kurs witrażu
 • kurs ceramiki

Kluby

 • Sekcja brydża sportowego
 • Klub seniora
 • Lekcje języka angielskiego
 • Lekcje języka włoskiego

Podczas działalności w 2007r. w zajęciach artystycznych Sławieńskiego Domu Kultury brało udział 

490 uczestników(dzieci, młodzież i dorośli). Na zajęcia rytmiczne organizowane w przedszkolach uczęszczało 191 dzieci.

Ogółem w ciągu 2007 roku Sławieński Dom Kultury odwiedziło ok. 17 611 osób.

 W  2007 r. zorganizowaliśmy: 

 • Festiwale- 4 
 • Imprezy Plenerowe – 6 
 • Występy zespołów zawodowych – 11
 • Konkursy, przeglądy – 19
 • Występy zespołów amatorskich – 25
 • KINO: 
  • Seanse filmowe - 194
  • widzów-   5394
  • tytułów filmowych -  77
 • Wystawy – 5
 • Wernisaże – 5
 • Turnieje brydżowe i szachowe – 47

Podczas działalności w 2008r. w zajęciach artystycznych Sławieńskiego Domu Kultury brało udział 

525 uczestników(dzieci, młodzież i dorośli). Na zajęcia rytmiczne organizowane w przedszkolach uczęszczało 191 dzieci.

Ogółem w ciągu 2008 roku Sławieński Dom Kultury odwiedziło ok. 21’989 osób.

W  2008 r. zorganizowaliśmy: 

 • Festiwale - 4
 • Imprezy Plenerowe – 8
 • Występy zespołów zawodowych – 15
 • Konkursy, przeglądy – 15
 • Występy zespołów amatorskich – 32
 • KINO: 
  • Seanse filmowe - 211, 
  • widzów-  4.355, 
 • Wystawy – 7
 • Wernisaże –7
 • Turnieje brydżowe i szachowe – 71

Podczas działalności w 2009r. w zajęciach artystycznych Sławieńskiego Domu Kultury brało udział 

300 uczestników(dzieci, młodzież i dorośli). Na zajęcia rytmiczne organizowane w przedszkolach uczęszczało 300 dzieci. 

Ogółem w ciągu 2009 roku Sławieński Dom Kultury odwiedziło ok. 21’989 osób

w 2009 r. zorganizowaliśmy: 

 • Festiwale- 3
 • Imprezy Plenerowe – 4
 • Występy zespołów zawodowych – 12
 • Konkursy, przeglądy – 12
 • Występy zespołów amatorskich – 16
 • Wystawy – 8
 • Wernisaże – 6
 • Turnieje brydżowe i szachowe – 24
 • KINO: 
  • Seanse filmowe -221
  • widzów-   4 217
  • tytułów filmowych -  82

W kalendarz cyklicznych imprez wpisały się kontynuowane od lat Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Twórczości Marka Grechuty, Kupalnocka, Hip-Hop Wydarzenie, Warsztaty archeologiczne „Sobota na Grodzisku”, Festiwal Sławno Folklorem Malowane, Jasełka, Prezentacje Kolęd i Pastorałek, Babski Wieczór, Turniej Tańca Break Dance, Sławieński Dzień Dziecka. 

Tradycją stały się organizowane konkursy na ozdoby bożonarodzeniowe czy wielkanocne a salon wystawowy w SDK z każdym miesiącem wita nową wystawę dzieł znanych w Europie artystów.

Tysiące widzów i setki uczestników świadczą o tym iż imprezy te z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i zachęcają Sławnian do aktywnego uczestniczenia w kulturze. 

Nasi wychowankowie za swoje osiągnięcia zdobywają wyróżnienia i nagrody nie tylko w Sławnie ale w całym kraju a nawet za granicą promując w ten sposób miasto i działalność Sławieńskiego Domu Kultury. 

Perłą i chlubą z naszej „stajni” jest z pewnością  Zespół Pieśni i Tańca „Sławno”. Koncerty tego zespołu stały się nieodzownym elementem ważnych uroczystości lokalnych, nierozerwalnym atrybutem życia kulturalnego miasta i okolic, ciesząc się wielkim powodzeniem wśród publiczności.

Zespół „Sławno” ciągle wzbogaca swój program o nowe pozycje repertuarowe, zachowując młodość i werwę, tak by w swych kolorowych wstążkach, krakowskich piórach, tęczowych strojach trwał w swym niepowtarzalnym własnym stylu i kolorycie. 

Niepowtarzalnym produktem jest również formacja, która powstała w Sławieńskim Domu Kultury. Formacja, która zrzeszyła na scenie dzieci i młodzież w nowoczesnym tańcu break dance. Formacja, która z roku na rok zbiera coraz więcej nagród i wyróżnień za swoją działalność – Zespół Technical Fighters.

Działalność Sławieńskiego Domu Kultury to również: turnieje, festiwale, przeglądy ARA, i konkursy w których zaangażowanych jest wielu partnerów. Współpracując ze szkołami, organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami kultury SDK otwiera swoje drzwi szerzej, dla wszystkich bez względu na status, pochodzenie czy stopień sprawności.

Realizacja zadań przez Sławieński Dom Kultury przyczynia się do świadomego i aktywnego uczestniczenia w działaniach kulturalnych czy wzbogacenia oferty zagospodarowania wolnego czasu dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zwiększa kompetencje mieszkańców Sławna i powiatu sławieńskiego w zakresie odbioru i tworzenia wartości artystycznych i kulturalnych. Z roku na rok podnoszony jest prestiż oraz atrakcyjność miasta ze względu na oryginalny charakter przedsięwzięć.

O Sławieńskim Domu Kultury przeczytać można w lokalnej a nawet ogólnopolskiej prasie. Patronaty medialne nad naszymi imprezami obejmują telewizje i radia o zasięgu ogólnopolskim. Strona internetowa, którą prowadzimy cieszy się dużą ilością odwiedzin o czym świadczą liczne wypowiedzi mieszkańców na forach internetowych.

Dzięki tym wszystkim działaniom, projekty artystyczne organizowane w SDK są zawsze atrakcyjnym widowiskiem dla mieszkańców Sławna i powiatu sławieńskiego.

 

Formacja Technical Fighters powstała we wrześniu 2004 r. a już po kilku miesiącach zaprezentowała się szerokiej publiczności, która doceniła ich wkład pracy w ten atrakcyjny i trudny taniec. 

Pierwszym trenerem był Emil Kubiak a obecnym jest Marcin Grzybowski "Grzybek" instruktor break dance, od kilku lat odpowiedzialny za rozwój break dance w Sławnie.

Zespół ma na swoim koncie wiele osiągnięć na ogólnopolskich turniejach tańca i zawodach, prezentuje swoje umiejętności na pokazach charytatywnych, uświetnia imprezy lokalne. Po ponad 5 latach intensywnych treningów chłopaki zaskakują swoją cielesną sprawnością. Ich występy spotykają się zawsze z wielkim aplauzem i zachwytem nad mistrzostwem tanecznym break dance.

Najważniejsze osiągnięcia formacji:

2005

 • Wyróżnienie w Powiatowych Prezentacjach ARA Zespołów Tanecznych

2006

 • Wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie ARA Zespołów Tanecznych 
 • II miejsce w Festiwalu „Taniec Kontra Taniec” w Białogardzie
 • Udział w Polsko-Niemieckim Festiwalu Młodzieży w Strasburgu
 • Udział w V Ogólnopolskim Turnieju Tańca Młodzieżowego  "Wirująca Strefa” w Łomży

2007

 • I miejsce w festiwalu „Taniec kontra Taniec” w Białogardzie
 • II miejsce w Festiwalu Hip-Hop Wydarzenie Sławno 2007 
 • III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Break Dance „Rytm Ulicy” w Pile 
 • Laureaci Miejskich Prezentacji ARA Zespołów Tanecznych
 • Laureaci Powiatowych Prezentacji ARA Zespołów Tanecznych
 • Laureaci Wojewódzkiego Przeglądu ARA Zespołów Tanecznych   

2008

 • 2 miejsce Taniec Kontra Taniec, Koszalin
 • 2 miejsce Hip Hop Wydarzenie 2 Sławno 2008
 • 3 miejsce PIF PAF ,Stary Jarosław
 • 4 miejsce Brothers Break Dance Battle, Chodzież
 • Członkowie formacji Technical Fighetrs prezentowali swoje umiejętności na ulicach Brighton oraz Londynu, a także oddali wiele pokazów w tamtejszych klubach dyskotekowych oraz imprezach okolicznościowych.

2009

 • 1 miejsce Taniec Kontra Taniec, Koszalin
 • 3 miejsce Hip hop Wydarzenie 3, Sławno
 • 4 miejsce Rytm Ulicy , Piła
 • udział w międzynarodowym turnieju tańca KOSZALIŃSKA WIZJA BREAKA IV
 • udział w międzynarodowym turnieju tańca BLACK STREET , Koszalin
 • udział w międzynarodowym turnieju tańca Brothers Break Dance Battle , Chodzież
 • udział w XIV Festiwalu Młodzieży Euroregionu Pomerania
 • w sierpniu 2009 członkowie formacji prezentowali swoje umiejętności na Trafalgar Square w Londynie
 • udział tancerza formacji Technical Fighters w występach tanecznych w trasie koncertowej po UK (Londyn, Birmingham, Bristol) ze znaną gwiazdą polskiego rapu.

2010

 • 1/8 finału BREAKMANIA Kętrzyn 20.03.2010r.
 • udział tancerza formacji Technical Fighters Dawida Górniaka w teledysku piosenki "Jak ptak" wykonywanej przez Zosię Karbowiak z Koszalina. Wokalistka walczyła o udział w Eurowizji 2010r. w Oslo.
 • 2 miejsce na Hip Hop Wydarzenie 4 Sławno 2010
 • 1/4 finału III edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Break Dance „Brothers Break Dance Battle” w Chodzieży 12.06.2010

oficjalny skład grupy:

 1. ”Kuki” Łukasz Mordak
 2. ”Małpa” Dawid Górniak
 3. ”Guma” Marcin Rokita
 4. ”Rychu” Krzysztof Brzeziński
 5. Damian Brzeziński
 6. Jacek Berkowski
 7. Artur Jastrzębski
 8. Bartek Mojsym
 9. Hubert Pietrzak
 10. Konrad Pietrzak
 11. Patryk „Pańka”

 

Mażoretki

to młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji.

Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe, czyli około 65-centymetrowe rurki zakończone kulkami. Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują orkiestrze zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu. Mażoretka maszerująca przed orkiestrą zwana jest tamburmajorką.

Stroje mażoretek nawiązują zwykle do umundurowania organizacji, do których należą współpracujące z nimi orkiestry. Organizacje te, to najczęściej wszelkiego rodzaju służby mundurowe, takie jak: wojsko, policja i inne formacje paramilitarne, służby ratownicze, służby transportowe, służby miejskie itp. ale także różnego rodzaju zakłady pracy lub inne organizacje i stowarzyszenia posiadające własne uniformy. Mażoretki mogą również nawiązywać w swoich strojach do regionów geograficznych lub miast, z których pochodzą – szczególnie, jeśli nie są związane z konkretnymi formacjami mundurowymi, tylko z instytucjami kulturalnymi.

Stroje mażoretek, cechujące się dużą różnorodnością i podlegające przynajmniej częściowo trendom w modzie, są jedynymi uniformami organizacyjnymi, które nie są skodyfikowane regulaminami, niemniej jednak stosowane są konsultacje przy wykorzystywaniu symboliki organizacji i respektowane są pewne ogólne zalecenia dotyczące regulaminu umundurowania.

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji.

Zespół mażoretek w Sławieńskim Domu Kultury prowadzi asystentka Izabela Rogalska.

 

Sławieńscy seniorzy swoje święto przypadające na 14 listopada, obchodzili już w środę 10 listopada 2010r. Uroczyste spotkanie odbyło się w Sławieńskim Domu Kultury. Tradycyjnie, dostojnych gości na sali widowiskowej SDK witała przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sławnie pani Genowefa Kowalik. Na galę z życzeniami, gratulacjami i kwiatami przybyli przedstawiciele samorządów i instytucji powiatowych, miejskich i gminnych. Sławieńska młodzież z Zespołu Szkół Zasadniczych oraz SDK przygotowała program artystyczny, który został przyjęty przez seniorów gromkimi brawami. Zaprzyjaźnione z „Sławniankami” zespoły folklorystyczne „Ostrowianie” i „Pieńkowianie”, swoimi scenicznymi występami , także uświetniły obchody święta. Loteria fantowa i wyśmienity poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora działający przy SDK dopełniły tradycyjne coroczne święto.

Klub seniora działa w SDK w każdy czwartek tygodnia.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Sławno” powstał 1 października 2003 roku, a już wiosną 2004 r. podbił prezentowanym programem serca widzów. W swojej pracy zespół podjął ambitny zamiar popularyzowania wartości kultury regionalnej oraz dorobku kultury narodowej, prezentowania niepowtarzalnego piękna obrzędów, strojów, pieśni i tańca.

Twórcze zainteresowania Zespół Pieśni i Tańca „Sławno” poszerza o folklor innych regionów naszego kraju.  W repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Sławno” znajdują się najpiękniejsze polskie pieśni i tańce ludowe z regionu kaszubskiego, lubelskiego, krakowskiego, nowosądeckiego, cieszyńskiego, opoczyńskiego, kurpiowskiego-Puszczy Zielonej oraz tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek. 

Obecnie w zespole tańczy młodzież sławieńskich szkół oraz studenci.

 

Twórcy Zespołu:

Jarosław Wojciechowski - kierownik artystyczny, choreograf oraz reżyser wszystkich koncertów, 

Piotr Adamczyk - akompaniator,

Izabella Sozańska-Majchrzak - dyrektor Sławieńskiego Domu Kultury, czuwa nad całością, sprawuje opiekę logistyczną.

Koncerty zespołu stały się nieodzownym elementem ważnych uroczystości lokalnych, nierozerwalnym atrybutem życia kulturalnego miasta i okolic, cieszą się wielkim powodzeniem. Powody tej popularności nie trudno odgadnąć. Każdy występ Zespołu, niezależnie od treści programowych, stanowi barwne, roztańczone i rozśpiewane widowisko, prowadzone w żywym tempie, porywając widzów swą żywiołowością.

Zespół oklaskiwany był w wielu miastach, miasteczkach i wsiach naszego kraju. Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych Talentów w Karlinie. Z dużym powodzeniem podziwiała go szeroka widownia na estradach Międzynarodowych Festiwali Folklorystycznych – Niemiec (2004 r.), Francji i  Włoch (2005 r.), Bułgarii  (2006 r.), Turcji (2007 r.), Grecji  i Macedoni (2008 r.) Niemiec (2009r.) .

W 2007r.  został laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Tańca Ludowego w Szczecinie.

12 maja 2007 roku z nowym programem i w nowych strojach na zaproszenie Gubernatora miasta Sakarya Zespół Pieśni i Tańca „Sławno” wyjechał na IV Międzynarodowy Festiwal FolkArt w Azjatyckiej części Turcji, gdzie występował obok zespołów z Turcji, Gruzji, Kosowa, Bułgarii, Macedonii, Ukrainy. W czasie swojego pobytu Zespół prezentował się aż 12 razy. Miał możliwość i szczęście przebywać tam w czasie obchodów Narodowego Święta Tureckiego 19 maja i zaprezentować się na stadionie przed 30 tysięczną publicznością. Wszystkie występy cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a młodzież wyróżniająca się urodą słowiańską oraz strojami ludowymi Polski, gdzie się pojawiła budziła zachwyt i podziw. Także tańce Zespołu Pieśni i Tańca Sławno” znacznie odbiegające od tańców bałkańskich cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na tym Festiwalu do tej pory nie prezentowała się żadna polska grupa. Był to wyjazd, najbardziej egzotyczny i zgromadził największą widownię.

 

Zespół Sławnianki został założony przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sławnie, którego prezesem i jednocześnie kierownikiem grupy wokalnej jest pani Genowefa Kowalik. Wesołe i pełne wigoru dziewczęta w kwiecie wieku, wspólnie śpiewają już od sześciu lat. Są ozdobą wielu imprez lokalnych w całym powiecie sławieńskim a także poza jego granicami. Występują na festynach, uroczystościach parafialnych oraz przeglądach zespołów Artystycznych i Ludowych na których zdobywają wiele nagród wyróżniających z dyplomami, pucharami, statuetkami oraz nagrodami rzeczowymi. Spotykają sie systematycznie w Sławieńskim Domu Kultury zawsze w czwartki w godz. 16.00 - 18.00. W ich repertuarze znajdują się znane i lubiane przeboje muzyki ludowej oraz przeboje śpiewane od pokoleń tzw. "biesiadne"- popularne i przyjemne dla ucha, np. "Fajeczka", "Używaj pókiś młody", "Mama mi mówiła", "Szła dziewczyna koło młyna", "Pada deszczyk", "Biała mewa", "Wojtek ja se Wojtek" i wiele innych. Piękne stroje  oraz żywiołowość estradowa zespołu sprawia, że ich widownia zawsze doskonale się bawi.

 

Zespół Swing powstał w październiku 2006 r. 

Uczestniczki zespołu (do tej pory tylko dziewczęta) poznają podstawy technik tańca nowoczesnego, jazzowego, klasycznego i współczesnego. Instruktorką i choreografem jest Agnieszka Siepietowska.

Zespół jest laureatem Miejskich oraz Powiatowych Prezentacji ARA Zespołów Tanecznych. W czerwcu 2007 r. oraz w maju 2010 r. zaprezentował się na Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiego Ruchu Artystycznego (ARA) Konfrontacjach Tanecznych na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W swoim dorobku ma już kilkanaście prezentacji scenicznych. Występy zespołu można podziwiać na wielu przeglądach, konkursach, festiwalach,  uroczystościach i festynach w mieście a także poza Sławnem (m.in. Ustka, Koszalin, Kobylnica Słupska, Darłowo, Kępice, Karlino). Bierze udział w Festiwalach Młodzieży Euroregionu Pomerania, Festiwalu Piosenki i Tańca Kwakowo a od tego roku w Festiwalu Twórczości Młodych pn."Muzyka łączy narody".

 

 

SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia SDK - Zajęcia

Logowanie


Loguj

Kalendarium

Wybierz datę:

Baza domów kultury

Newsletter

Chcesz otrzymywać newsletter Dom Kultury+? Dodaj swój e-mail do listy!

kanał RSS